Krátko o rodinnom stole

Autor: Jaroslav Liptay | 17.10.2007 o 22:11 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  866x

      Štyri je viac ako dve, aj keď v prípade faciek to nemusí byť výhoda. Stôl s dvomi nohami je nezmysel, stôl s tromi nohami síce stojí samostatne, no štyri nohy sú v tomto prípade asi to najlepšie riešenie. V prípade rodinného stola je dobré, ak sú všetky nohy aj dostatočne pevné.

      Stretnutia po rokoch, či už niekdajších maturantov alebo vysokoškolákov, sú takmer vždy pestrou paletou spomienok, novou interpretáciou dávnych zážitkov a niekedy nových zážitkov už postarších absolventov. Mnohé udalosti sú nám známe, iné sa dozvedáme až v priebehu nového stretnutia po x –rokoch. Na miestnom cintoríne položíme kytky na hroby učiteľov, niekedy aj spolužiakov. Prídu vdovy, vdovci, niektorí sú po rozvodoch, o mnohých vieme, že ich manželstvá sú už celé roky formálne.

      Večera počas nedávneho stretnutia ma zastihla vedľa spolužiačky, ktorá sa rozviedla len nedávno, no po dlhoročnej kríze vzťahu, z ktorého má dve takmer dospelé deti.

-„Neviem kedy a kde som urobila zásadnú chybu, no už som sama ďalej nevládala“ –neskryla sklamanie a smútok niekdajšia ozdoba dievčenskej časti nášho ročníka.

-„Nerob si výčitky“ –snažím sa pochopiť atraktívnu ženu. „Rodinný stôl predsa nemôže stáť na dvoch nohách. To jednoducho nejde“ –rozvíjam myšlienku, ktorá ma práva napadla.

-„Je pravda, že bývalý počas posledných mesiacov ani nechodil domov, no takto pragmaticky by som si to zdôvodniť nedokázala“ –reagovala na metaforu o stabilite stola.

-„To som povedal akosi podvedome, zrejme iba preto, že na technike som mal dva semestre statiky. Na filozofickej fakulte ste sa sotva zaoberali rodinným stolom z tohto hľadiska“.

-„Mne sa to prirovnanie celkom páči. Žiaľ, tie dve nohy už môjmu rodinnému stolu chýbajú“.

-„Veď práve. Je to prirovnanie, a to, ako sa hovorí, kríva na obe nohy. A toto možno na štyri“.

-„Myslím, že syn to už chápe a je mi veľkou oporou. No dcéra je vo veku, kedy by otca veľmi potrebovala. Nechápem, prečo aj o ňu úplne stratil záujem“ –pokračuje.

-„To je dobre, že už Ti syn aspoň čiastočne nahradí to, čo donedávna podopieralo Váš rodinný stôl. Aj keď, takpovediac, ide o nohy stola novej generácie, z nového materiálu. Sotva to ešte niekedy bude pôvodný stôl, aj keď fyzicky môže spĺňať určité parametre“ –uvažujem nahlas.

-„Ako to vy, chlapi, hneď všetko obrátite na akúsi technológiu“ –konštatuje s úsmevom. „No kde sú v tom všetkom tie pocity, tie radosti a žiale?!“ –pozrie na mňa skúmavo.

-„V Tvojom prípade zrejme kdesi pod stolom“ –vyhŕknem, no už sa to nedá vziať späť.

-„Si bezcitný statik!“ –odvracia úder. No vidím, že sa nehnevá.

       Počas rozlúčky v závere stretnutia dostávam „sesterský“ bozk so slovami, že prirovnanie o statickej stabilite rodinného stola jej pomohlo utriediť myšlienky a dalo akýsi nový nadhľad.

-“Máš podobnú metaforu aj o rukách?“ –zaskočila ma nakoniec otázkou.

-„Možno Ťa sklamem, no nemám“ –odpoviem popravde. A potom narýchlo uvažujúc dodám:

-„A je prirovnanie potrebné? Veď ruky sú zrejme na to, aby na stole bolo vždy všetko to, čo rodina potrebuje“.

      Ešte dlho po stretnutí som premýšľal o tom, či sa moje úvahy uberali správnym smerom. Na nič iné som však zatiaľ neprišiel. A Vy ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sulík odvolal Holáka z MH Manažmentu, polícia ho po zadržaní prepustila

Holáka stíhajú v prípade machinácie v obstarávaní z čias, keď pôsobil v ÚVO.

Píše Martin Pavelka

Sme pripravení na tretiu vlnu? Nie, nie sme (píše epidemiológ)

Čeliť novému delta variantu si žiada aj druhú dávku vakcíny.


Už ste čítali?