.jaroslav_hasek.extra.sk

Autor: Jaroslav Liptay | 30.4.2008 o 21:41 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  674x

alebo krátko o pybyte autora slávneho "dobrého vojaka Švejka" v mojom rodisku.

Už neexistujúci kostol v Rim. Píle, pôsobisko Jána Vansu, v pozadí fara, pôsobisko T. VansovejUž neexistujúci kostol v Rim. Píle, pôsobisko Jána Vansu, v pozadí fara, pôsobisko T. Vansovejarchív autora
      

       Pred 125-mi rokmi (30.apríla 1883) sa v Prahe narodil významný český spisovateľ Jaroslav Hašek. Po absolvovaní obchodnej akadémie krátko pracoval ako bankový úradník, potom však viedol rušný a dobrodružný život. Mnoho cestoval, no najmä pešo prešiel takmer celú strednú Európu a Balkán. Živil sa predovšetkým písaním krátkych próz do časopisov, z ciest čerpal materiály pre zväčša humorné príbehy. V rokoch 1900-1902 precestoval so svojimi priateľmi takmer celé Slovensko, z týchto zážitkov vznikali námety pre niektoré črty a poviedky.

      V auguste 1902 zavítal Hašek na Gemer a do Malohontu. Jeho prvou zastávkou bol Tisovec, kde v sprievode Ivana Daxnera počas nedele spolu posedeli v záhradnej spoločnosti pri kolkárni. Na toto stretnutie spomína aj maliar Jaroslav Augusta, s ktorým potom Jaroslav Hašek navštívil spisovateľku Teréziu Vansovú v neďalekej Rimavskej Píle. Či spolu posedeli len v budove fary alebo aj vo farskej záhrade, to sa presne zistiť už zrejme nepodarí. Keďže vrcholilo leto, je veľmi pravdepodobné, že posedeli aj vo včelíne Jána Vansu, kde mal pán farár svoj preslávený diván, na ktorom s obľubou popoludní oddychoval. Aj tretí Jaroslav, ktorý Vám toto práve píše, by rád poznal detaily, no je malý predpoklad, že sa to niekedy podarí.       Na potulkách  Malohontom a Gemerom doložene zašli Hašek s Augustom tiež do Rimavskej Soboty. K pobytu v tomto kraji sa viaže jedna z najkrajších poviedok Jaroslava Haška „O krásnej panej a medveďovi zo Začaljanskej doliny“. (Jaroslav Hašek zomrel 3.1.1923 v Lipnici nad Sázavou).  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Jeseň martýrov

Budú sa Fico, Kotleba, Harabin a spol. na jeseň nadchýňať nevídanou lojalitou svojho elektorátu?


Už ste čítali?